1

START UP z nami

“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz.”
Arthur Ashe

Rozpoczynanie własnej działalności gospodarczej jest dla wielu osób jednym z najbardziej ekscytujących etapów w ich życiu. To moment w którym chęć spełnienia własnych marzeń i pomysłów miesza się z niepokojem. W tym natłoku emocji bardzo trudno o zdystansowaną i chłodną ocenę możliwosci i zagrożeń, jakie stają przed nowo powstałą firmą. Łatwo można przeoczyć fakty o fundamentalnym znaczeniu i podjąć zbyt pochopną decyzję, która zniweczy nasze plany. Dlatego niekiedy ten etap funkcjonowania firmy nazywany jest „Doliną Śmierci”. Tak, brzmi to złowrogo, ale faktem jest, że zaledwie kilkanaście procent firm potrafi przetrwać proces krystalizacji i okrzepnąć by zacząć przynosić swoim założycielom satysfakcję i zyski.

Na tym etapie rozwoju firmy, ważne jest wsparcie w podejmowaniu decyzji a możliwość przedyskutowania swoich pomysłów z doświadczoną osobą, swoich pomysłów i przedstawienie swojej wizji może okazać się bezcenne. Wiele początkujących biznesów prowadzonych jest przez osoby utalentowane i błyskotliwe w tym co robią, ale czasami brak jest im umiejętności i doświadczenia w zarządzaniu i budowaniu dochodowej firmy. A trzeba przy tym pamiętać, że jest wiele zagadnień związanych z budowaniem organizacji, finansami, logistyką czy wreszcie i przede wszystkim ze sprzedażą, jak choćby pozyskaniem klienta czy metodologią ustalania cen sprzedaży, z którymi trzeba się zmierzyć.

Dlatego, tym wszystkim którzy noszą się z zamiarem zbudowania własnej firmy oferujemy pomoc przy podejmowaniu decyzji.

Oto proponowane etapy działania:

I. Biznes plan

Na etapie rozważania decyzji o rozpoczęciu biznesu, warto opracować biznes plan na własne potrzeby. Dobrze opracowany biznes plan jest niezwykle istotny a wiedza i doświadczenie jakie Państwo uzyskają podczas jego opracowywania zapewni Państwu solidne podstawy do dalszego rozwoju. Pamiętaj, często to pytanie nas oświeca, nie odpowiedź.

Po analizie projektu i podjęciu decyzji o jego realizacji można przejść do kolejnego etapu.

II. Wybór formy prawnej prowadzenia działalności

W przypadku zakładania popularnych Spółek z o.o./ lub Spółki jawnej należy mieć na uwadze, iż jest to proces wymagający dopełnienia szeregu formalności i znajomości przepisów prawnych, ale także koordynacji działań pozwalających na rozpoczęcie działalności w optymalnym terminie.

Nasi konsultanci i współpracujący prawnicy, będą służyć Państwu radą i wyjaśnieniami na każdym etapie zakładania spółki, a ponadto zwrócą Państwa uwagę na aspekty organizacyjne i prawne, które warto rozstrzygnąć już na etapie sporządzania umowy spółki, co przełoży się na oszczędność Państwa czasu i pieniędzy w przyszłości.

III. Księgowość i kadry

W zależności od przyjętego wariantu formy rozliczeń podatkowych, nasi Klienci otrzymują dostosowany do ich potrzeb pełen zakres usług księgowych i kadrowych. Cena usług księgowych ustalana jest indywidualnie i zależy od nakładu naszej pracy i możliwości finansowych Klienta.

IV. Finansowanie

Rozpoczynając własny biznes, zwykle nasi Klienci finansują go z własnych oszczędności lub pożyczek od rodziny czy przyjaciół. W momencie gdy widzimy, że potencjał przedsięwzięcia jest wysoki, możemy zarekomendować pozyskanie zewnętrznego inwestora lub kapitału w formie leasingu, kredytu, funduszy z UE.

V. Doradztwo biznesowe

Hołdując zasadzie, iż żaden z nas nie jest tak mądry jak wszyscy razem, polecamy korzystanie z naszych usług doradztwa biznesowego.

W celu uzyskania bliższych informacji odnośnie naszej oferty prosimy o kontakt na adres: biuro@meritor.pl lub kom. +48 602 193 716 lub poprzez poniższy formularz kontaktowy.

    Twoje imię (wymagane)

    Twój e-mail (wymagane)

    Temat

    Twoja wiadomość




    Zgłoszenie Sprawozdania Finansowego do KRS i US

    W najbliższym czasie odbędą się Zwyczajne Zgromadzanie Wspólników, w celu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2015 r.

    1. Zgłoszenie do KRS.

    Zatwierdzone uchwałą wspólników sprawozdanie finansowe należy złożyć do właściwego rejestru sądowego, w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia.
    Jednak jeśli do końca czerwca 2016, sprawozdanie finansowe nie zostanie zatwierdzone, do KRS należy złożyć niezatwierdzone sprawozdanie finansowe. Gdy sprawozdanie zostanie w końcu zatwierdzone, należy je ponownie złożyć do KRS w ciągu 15 dni od dnia jego zatwierdzeniu.

    W przypadku gdy spółka składa do KRS jedynie sprawozdanie finansowe, powinna posłużyć się drukiem KRS-Z30 „Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym – sprawozdania finansowe i inne dokumenty”.

    Koszt złożenia dokumentów w rejestrze przedsiębiorców to 140 zł.

    Uwaga: Nowelizacja przepisów, która weszła w życie 1 grudnia 2014 r., wprowadziła zasadę, zgodnie z którą w rejestrze ujawnianych jest nie więcej niż dziesięć pozycji przedmiotu działalności PKD (w tym jeden przedmiot działalności przeważającej). Przedsiębiorcy zostali zobowiązani do zgłoszenia tej zmiany przy pierwszym wniosku do KRS składanym po wejściu w życie nowelizacji. Aktualizacja danych w KRS nie pociąga za sobą konieczności zmiany umowy lub statutu spółki.

    Jeżeli wniosek o wpis wzmianki o złożeniu sprawozdania finansowego będzie pierwszym wnioskiem składanym przez spółkę w sądzie rejestrowym po 1 grudnia 2014 r., wraz z takim wnioskiem spółka powinna dokonać aktualizacji przedmiotu działalności gospodarczej. Wówczas sprawozdanie finansowe powinno zostać złożone na urzędowym formularzu KRS-Z3, wraz z formularzem KRS-ZN oraz formularzem KRS-ZM w zakresie przedmiotu działalności. Do wniosku należy dołączyć opłatę w wysokości 350 zł.

    Uwaga
    Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy o KRS przedsiębiorcy obowiązani są złożyć wniosek o wpis informacji o dniu kończącym rok obrotowy wraz z pierwszym wnioskiem o wpis wzmianki o złożeniu sprawozdania finansowego.

    Jeśli na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników, Wspólnicy podejmą uchwałę np. o podwyższeniu kapitału zakładowego, wówczas przy okazji składania sprawozdania finansowego można zgłosić także podwyższenie kapitału zakładowego.

    Do wniosku do KRS należy dołączyć sprawozdanie finansowe, na które składa się:
    • wprowadzenie do sprawozdania finansowego,
    • bilans,
    • rachunek zysków i strat,
    • informacja dodatkowa,
    • sprawozdanie zarządu z działalności spółki,
    • protokół zgromadzenia wspólników zawierający:
    – uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie,
    – uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty.

    Załączniki do wniosku powinny być oryginałami lub notarialnie uwierzytelnionymi kopiami.

    2. Zgłoszenie do Urzędu Skarbowego.

    Zatwierdzone sprawozdanie finansowe wraz odpisem uchwały Zgromadzenia Wspólników zatwierdzającej sprawozdanie finansowe, należy również w ciągu 10 dni od dnia zatwierdzenia złożyć do właściwego Urzędu Skarbowego

    Dopełnienie tego obowiązku jest istotne z uwagi na nowelizację kodeksu karnego skarbowego, która weszła w życie 1 stycznia 2015 r. Nowelizacja wprowadziła do kodeksu karnego skarbowego nowy art. 80b przewidujący możliwość nałożenia kary grzywny za wykroczenie skarbowe na podmioty, które wbrew obowiązkowi nie przekazują w terminie właściwemu organowi podatkowemu sprawozdania finansowego, opinii lub raportu biegłego rewidenta..